Haberler

Kur’an kursları hafta sonları devam edecek…

103

Diyanet İşleri Başkanlığı, 21 Ağustos 2015’te sona eren yaz Kur’an kurslarının hafta sonları devam etmesine karar verdi.

Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından müftülüklere gönderilen genelgeyle yaz Kur’an kurslarının sona ermesinden sonra okullar açıldıktan sonra da hafta sonları öğrencilerin bilgilerini tekrar etmeleri sağlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır” dedi.

2015 yılı yaz Kur’an kurslarına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Erbaş, bu yıl kurslara katılımın 3 milyonu aştığını, net rakamların hazırlayacakları rapor sonrasında ortaya çıkacağını ifade etti.

Geçen yıl ülke genelinde yüzde 26’lık hedefe ulaştıklarını belirten Erbaş, “Bazı illerimizde yüzde 50’lere kadar ulaşırken bazılarında 15’lere kadar düşmektedir. Bunun pek çok sebebi vardır. Ancak en önemli sebebinin öğrenci-veli-öğretici arasındaki işbirliğinin olumlu ya da olumsuz olarak rakamlara yansıdığı görülmektedir. Bu yaz döneminde öğrenci-veli-öğretici işbirliğini öne çıkararak oranı daha yukarıya çekmeye çalıştık” diye konuştu.

“Kur’an kurslarına yoğun katılım var…”

Erbaş, önceki senelerde yaz Kur’an kurslarına kayıt yaptırabilmek için aranan “beşinci sınıfı bitirmiş olma” şartının kaldırılmasından sonra sayının yaklaşık üç kat arttığına işaret ederek, 4 – 6 yaş grubu Kur’an kursları programına yoğun katılım olduğunu kaydetti. Erbaş, yaş gruplarına ilişkin şu bilgiyi verdi:

“Muhatap kitlemizin en yoğun olduğu grup 10-14 yaş aralığıdır. İkinci sırada ise 7-10 yaş grubu gelmektedir. Yaş grupları büyüdükçe katılanların sayısı azalmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre ülkemiz vatandaşlarının büyük çoğunluğunun 20 yaşına kadar en az bir yaz dönemi olmak üzere Kur’an kurslarımıza katıldığı sonucu ortaya çıkmaktadır.”

Kur’an kursları hafta sonları devam edecek…

Kurslarda uyguladıkları kur sistemi ile bir sonraki yıl kursa gelen öğrencilere seviye tespit sınavı ile birinci, ikinci ya da üçüncü kura kayıt yapıldığını belirten Erbaş, “Bu şekilde öğrenciye aynı şeyleri tekrarlamak yerine bir üst kurdan başlayarak yeni bilgiler öğrenme imkanı verilmektedir. Zira her kur için ayrı müfredat uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

Yaz Kur’an kurslarında öğrendiklerini unutmamaları için tüm il müftülüklerine bir genelge gönderdiklerini dile getiren Erbaş, “Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır” dedi.

3 bin 230 engelli öğrenci…

Erbaş, engelli vatandaşlara yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, hem kış kurslarında hem de yaz kurslarında engelli öğrencilere eğitim verecek öğreticiler için özellikle görme ve işitme engeli alanında “eğitimcinin eğitimi” seminerleri düzenlendiğini kaydetti.

Üniversitelerden ve Milli Eğitim Bakanlığından alanında uzman hocaların destekleriyle yapılan seminerlerin eğitimlere katkı sağladığını anlatan Erbaş, “Bu yaz döneminde ülkemiz genelinde görme engelli 400, işitme engelli 643, zihinsel engelli 1068, bedensel engelli 1119 öğrencimiz Kur’an kurslarımıza devam etmiştir. Toplan 3 bin 230 engelli öğrenciye Kur’an eğitimi verilmiştir” dedi.

Yaz kurslarında Ramazan ayı olmasına rağmen camilerin dolup taştığını belirten Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“En az bir vakti camide cemaatle namaz kılma uygulaması, bütün camilerimizde gerçekleşmiş, öğrencilerimiz aileleriyle birlikte teravih namazlarına da teşvik edilmişlerdir. Ramazan bayramının yaz kurslarımızın tam ortasına denk gelmesi, vatandaşlarımızın tatillerini bayramla birleştirmeleri dolayısıyla bazı kurslarımızda kısmi aksamalara ve öğrenci azalmalarına sebep olmuştur.”

Din görevlilerinden ödüle layık görülen etkinlik…

Prof. Dr. Ali Erbaş, tüm görevlilere camileri çocuklar için cazip hale getirmeleri konusunda gerekli tavsiyelerde bulunduklarını ifade erek, “Bu konuda örnek çalışmalar yapan pek çok görevlimiz bulunmaktadır. Bir görevlimizin camisinde bir akvaryum yapması, akvaryumdaki balıkların her biri ile ilgilenme işini bir öğrenciye vermesi ve her gün okuldan geldikten sonra camiye gelip kendi balığının yemini vermesi Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ödüle layık görülmüştür” diye konuştu.