Haberler

Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde yeni eğitim dönemi başladı…

77

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri 2015-2016 yılı eğitim dönemine başladı. Sekiz ilde faaliyet gösteren Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin eğitim dönemi açılış programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez telekonferans yöntemiyle katıldı.

Sekiz ilde 594 kursiyerin katıldığı programa canlı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yeni eğitim döneminin hayırlar getirmesini dileyerek, dini yüksek ihtisas merkezlerinin Türkiye’nin ve İslam âleminin ihtiyaç duyduğu ilim adamlarının yetiştiği önemli merkezler olduğunu kaydetti.

Bu eğitim merkezlerine yetişen ilim adamlarının Diyanet teşkilatının geleceğine yön veren müstesna kurumlar olduğunu ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Dini Yüksek İhtisas Merkezlerimize bizler bir hizmet içi eğitim kursu gözüyle bakmıyoruz. Buralar ülkemizin ve İslam âleminin ihtiyaç duyduğu ilim adamları yetiştiren, Diyanet camiasına ilmiyle yön verecek arkadaşların yetiştiği, Diyanet’in ilmi müktesebatını oluşturan, ilmiyle, irfanıyla, Diyanet İşleri Başkanlığının geleceğine yön verecek arkadaşların yetiştiği birer ilim müessesesi olarak düşünüyoruz. Bu eğitim merkezlerinde öğrendiğimiz İslam ilimlerini yeniden gözden geçiriyoruz. Kadimi yeniden keşfedip yeniden anlıyoruz. Kadim ile bugün arasında irtibat kuruyoruz. Kitaplarımızda var olan ilmi bilgilerin bugünün insanına ne dediğini anlıyoruz. Bu çağın idrakini anlamaya çalışıyoruz yahut idraksizliğini kaldırmak için çaba sarf ediyoruz”

Başkan Görmez, İslam dünyasının içinden geçtiği süreçlere de dikkat çekerek, şöyle devam etti;

“Ülkemizin ve İslam âleminin içinden geçtiği süreçleri takip ediyoruz. Bugün sadece İslam âlemi değil İslam’ın kendisi zor bir süreçten geçiyor. İslam’ın kendi yapısı, teolojik bünyesi, akaidi bir tehlikeyle karşı karşıyadır. İslam’ın kendisi nevzuhur birtakım dini hareketlerin tehdidi altındadır. Bunu ortadan kaldıracak yegâne şey yine ilimdir, hikmettir. Bugün İslam dünyasını kuşatan cehalet karanlığını ortadan kaldıracak birer âlim olarak vazifelerinizin başına geçmeyi Allah nasip etsin”

Türkiye’nin sekiz ilinde faaliyet gösteren Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde 594 kursiyer eğitim görüyor. Yurtdışından hazırlık programına katılan kursiyerlerle birlikte bu sayı 650’yi buluyor.